poniedziałek, 31 stycznia 2011

Jak zabezpieczyć forum internetowe przed spambotami rejestrującymi fałszywe profile?

Czy zastanawiałeś się dlaczego na Twoim forum internetowym rejestrują się użytkownicy, którzy nie zabierają głosów w dyskusji? Codziennie kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset nowych "użytkowników duchów"? Prawdopodobnie Twoje forum internetowe zostało namierzone przez spamerów i trafiło do baz danych programów typu XRumer, które spamują słabo zabezpieczone fora internetowe. Celem jest tu profil użytkownika, gdzie można umieścić linki do strony domowej. Spamerom zależy na linkach, które służą do pozycjonowania stron ich klientów. Automaty potrafią też zamieszczać bezsensowne posty, które oczywiście również usłane są licznymi linkami do stron o niskiej reputacji.

Google nie pochwala takiego sposobu zdobywania linków, a co mówi o tym nasze prawo? W Kodeksie Karnym znajdziemy następujące zapisy:  
Art. 269a. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Trzeba wspomnieć, że między innymi serwis społecznościowy Nasza Klasa skorzystała z tych zapisów podczas walki ze spamerami, którzy zakładali fałszywe konta w celach reklamowych. Oczywiście, trudno tu ustalić sprawców, bo zwykle serwery spamerów są położone poza Polską.

Co można zrobić od strony technicznej? Po pierwsze zainstaluj najnowszą wersję Twojego skryptu forum. Deweloperzy są świadomi problemu spamu i automatycznych rejestracji. W nowych wersjach skryptów umieszczają coraz lepsze zabezpieczenia antyspamowe. Warto zatem śledzić zmiany oraz informacje na oficjalnych forach skryptów.

Społeczności deweloperów i właścicieli for dostarczają również przeróżnego rodzaju pluginy oraz propozycje przeróbek, które pozwalają zaradzić automatycznym rejestracjom. Poniżej znajdziesz odnośniki do tematów dotyczących zabezpieczeń na najpopularniejszych forach takich jak PHPBB, vBulletin, SimpleMachines, MyBB.

W odpowiedzi na rosnącą ilość spamu powstają też różne serwisy i usługi dedykowane bezpieczeństwu for i blogów.

Na uwagę zasługuje witryna StopForumSpam.com. Serwis daje bezpłatny dostęp do bazy spamerów for i blogów. Baza zawiera adresy IP, adresy email, nazwy użytkowników i inne dane. Serwis udostępnia API do zbudowania własnej aplikacji oraz pluginy dla najpopularniejszych for internetowych.

Kolejnym rozwiązaniem jest skrypt udostępniany przez serwis SpambotSecurity.com. Pozwala on zatrzymać już "u drzwi" próby otwarcia strony przez złe roboty spamerów oraz chroni przed wieloma hakerskimi metodami ataków. Instrukcja zabezpieczenia forum znajduje się na SpambotSecurity.com/forum_safety.php.

Życzymy powodzenia w walce ze spamem!Jesteś posiadaczem ciekawego forum internetowego? Zgłoś je koniecznie do katalogu Katalok.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza